#babafest

Tuszetia i Mustang - podróże nieoczywiste: szczegóły

liczba miejsc: 39

cena: 15 zł

termin: 26.10.2019 godz. 17:00 - 20:00

lokalizacja: Kamienica Naujacka, MOK, ul. Dąbrowszczaków 3, Olsztyn

Opis:

 foto. M.Konik/M.Gołebiowska

Magdalena Konik, opowie o życiu w Tuszetii (wschodni Kaukaz, Gruzja) o jej tradycjach, ludziach tam mieszkających, lokalnych wierzeniach, rytuałach i zmaganiu się z różnicami kulturowymi, by zostać zaakceptowaną w świecie kaukaskich dżygitów. Od wspólnego wejścia z pasterzami i stadami owiec podczas wiosennej migracji do jesiennego przejścia przez góry do Doliny Alazańskiej.

 

Tybetańskie Królestwo Lo, czyli po nepalsku Mustang, przez wieki pozostawało niedostępne dla obcych. Ukryte w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri, strzegło swoich tajemnic i rytuałów. Docierali tam jedynie pielgrzymi i kupcy prowadzący obładowane solą karawany. Jego historia toczyła się niespiesznie z dala od reszty świata. W końcu jednak musiało otworzyć swoje granice.

Magdalena Gołębiowska trafia do tej krainy w XXI wieku. Daje się uwieść urokowi starych wiosek, ich mieszkańców i mistycznemu pięknu surowego krajobrazu. Odwiedza księżniczkę należącą do rodziny od wieków rządzącej Mustangiem, opowiada o Khampach, znanych ze swej odwagi partyzantach walczących o niepodległość Tybetu, podziwia piętnastowieczny klasztor Thubczen, który Tiziano Terzani nazwał jedną z „kaplic Sykstyńskich” buddyzmu, 

Magdalena Konik / Magdalena Gołębiowska

Magdalena Konik jest podróżniczką, fotografką, pilotką wycieczek. Zdobyła wyróżnienie w kategorii „Podróż” na festiwalu KOLOSY (za rok) 2017 za dokumentowanie pasterskiego życia w Tuszetii. Publikuje w magazynie Kontynenty, Świecie Koni, Digital Camera Polska, Georgian Journal, IWPR Georgia. 

Magdalena Gołębiowska (ur. 1974) – politolożka i amerykanistka; stopień doktora nauk
humanistycznych otrzymała w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków
Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała w czasopismach i
opracowaniach naukowych. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się jej
zbiór esejów podróżnych pt. Daleko. Buddyjskie królestwo Mustangu.
Mieszka w Krakowie. Od 2011 roku prowadzi fundację Szkoły na Końcu Świata, która
finansuje edukację zawodową młodzieży z nepalskiej prowincji Mustang.

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2019. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.